Původně hrad založený ve 13. století, v 16. století za Robmhápů ze Suché přestavěn na Zámek. V roce 1864 se zde v rodině učitele Jana Sovy narodil básník Antonín Sova, kterého připomíná pomník na…
Leden je na Vysočině čas, kdy se vyráží na běžky. Ještě v pondělí 28.1. to šlo. Pak přišly dva teplé dny a dnes 31.1. je to na kolo. A tak jsem se vydal K Sedlické přehradě, abych se podíval kam se…
Sedlická přehrada, místními též zvaná "Velká", byla dokončena v roce 1927. Zděná hráz je 11 metrů vysoká a v 118 metrů dlouhá. Nádrž má plochu více jak 40 ha a hloubku až 15 metrů. Maximální objem…
Humpolec vznikl jako strážné místo uprostřed pohraničních hvozdů, kde vedla důležitá stezka vedoucí z Prahy na Moravu. Podle pověsti stál při zrodu Humpolce polomytický Gumpold, seriózní prameny však…
Na moravsko-českém pomezí leží při soutoku řeky Jihlavy s říčkou Jihlávkou město Jihlava, nejstarší horní město českých zemí. Jeho historie začíná na konci 12. století, kdy nad řekou Jihlavou při tzv…
Pomníček básníka Jiřího Wolkera, který zde byl na skautských Táborech v letech 1916 a 1917. Dostaneme se k němu po zelené turistické značce vedoucí z Kejžlice do Bratroňova.
S hlubokými Orlovskými lesy a Orlovskou základnou u obce Kejžlice jsou spojeny počátky čs. skautského hnutí. Zakladatel skautingu A.B.Svojsík zde sepsal knihy Den v táboře a Český skaut, které se…
Když v polovině 16. století jihlavští zvažovali, kde postaví městský hřbitov, padla volba na tehdejší Špitálské předměstí. Dnes toto místo vedle Horáckého zimního stadionu lemují ulice Tyršova, Jana…
Soubor alegorických soch od Jana Václava Prchala najdete v Jihlavě na dvoře magistrátu města. Na dvůr projdete buď z Masarykova náměstí skrz budovu magistrátu nebo celý trakt obejdete Hlubokou ulicí.…
Nachází se ve středu obce pod místním kostelem, na začátku ulice Školní v domě č.p. 20, nazývaným "U Holubů". Muzeum bylo slavnostně otevřeno 2. července 2004. Jedná se o útulné Regionální muzeum,…