Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Milíčov byl založen v roce 1892 na návrh tehdejšího starosty obce pana Tůmy po velkém požáru v obci, při kterém prakticky vyhořela horní část obce. Sbor měl tehdy 12 členů a byly pořízeny dvě berlové stříkačky a několik plátěných košů na nošení vody k hašení ohně.

 

Roku 1894 obecní úřad zakoupil sboru ruční dvoupístovou stříkačku, kterou muselo obsluhovat šest osob při pumpování a k místu zásahu se přesouvala za pomoci koňského potahu. V roce 1903 byla zakoupena nová ruční stříkačka a pracovní obleky pro všech 24 členů sboru. V této době si musely sbory veškeré potřeby hradit ze svých prostředků, a proto tyto nákupy byly realizovány ze sbírek, pořádáním plesů, hraním divadla a částečně i za pomoci obecního úřadu.

 

V roce 1933 byly pořízeny hadice k hydrantům a byla provedena oprava stříkačky. V roce 1939 sbor pořídil 20 vycházkových stejnokrojů, které si členové pořídili ze svých peněz, a v případě vystoupení člena ze sboru byl stejnokroj předán novému členovi za předem dohodnutou částku.

 

V roce 1950 byly z hasičských sborů vytvořeny požární sbory a výstroj i výzbroj se začala přidělovat. Započaly každoroční soutěže o nejlepší požární družstvo, kterých se SDH Milíčov poprvé zúčastnil v roce 1954 v kategorii mužů. V roce 1953 byla sboru přidělena přenosná motorová stříkačka PS 6, v roce 1955 nová PS 8 a v roce 1957 nová požární motorová stříkačka DS 16. Poté v roce 1987 dostal sbor novou přenosnou motorovou stříkačku PS 12.

 

Dne 4.7.2001 zakoupil obecní úřad pro SDH Milíčov starou ruční koňskou stříkačku, která byla za přispění řady členů sboru precizně zrekonstruována. V roce 2002 byla vystavena při příležitosti 110 let od založení hasičského sboru v Milíčově a poté byla v roce 2006 zapůjčena do Hasičského muzea v Přibyslavi, kde je stále k vidění.

koňská stříkačka.jpg

 

V roce 2002 sbor obdržel od kraje Vysočina stříkačku PS 12.

 

Roku 1956 obdržel sbor starší vozidlo zn. FORD, které bylo v roce 1964 vyřazeno z provozu. V tomto roce bylo sboru přiděleno vozidlo zn. ERENA, které sloužilo do roku 1973. Poté bylo sboru přiděleno vozidlo zn. ROBUR, které bylo roku 1988 přesunuto k jinému sboru a do Milíčova bylo následně přiděleno vozidlo zn. AVIA 30.

V prosinci roku 2006 obdržel hasičský sbor darem nový hasičský vůz zn. Mercedes s přívěsem a s nadstandardní výbavou, který využívá doposud.

 

 

hasičský vůz Mercedes.jpg 

 

hasičský vůz Mercedes s výbavou.jpg  hasičský vůz Mercedes a přívěs.jpg

SDH Milíčov má v současnosti 39 členů, z toho jednu ženu. Členové se ve svém volném čase věnují údržbě hasičské zbrojnice a požární techniky. 

Sbor při příležitosti 130. výročí založení v roce 2022 obdržel od pana Jaroslava Strachoně vyšívaný prapor, kterým může reprezentovat sbor i obec na hasičských setkáních. 

Členové sboru J. Kadlec, J. Sekava a B. Vyskočil se mohou pyšnit titulem Zasloužilého hasiče. Pan Kadlec zároveň v roce 2023 obdržel Řád sv. Floriána - nejvyšší hasičské vyznamenání.

Někteří členové sboru jsou zároveň členy jednotky SDH JPO V, která v minulých letech několikrát zasahovala v katastru obce.

Obec a sbor jsou reprezentovány družstvem požárního sportu, které se věnuje disciplíně požární útok a v současné době se pravidelně zúčastňuje havlíčkobrodské ligy v požárním útoku, kde se umisťuje na předních příčkách.

 

 

Počasí

Středa Oblačno 28/17 °C
Čtvrtek Oblačno 25/14 °C
Pátek Oblačno až zataženo s trvalým deštěm 29/18 °C
Sobota Oblačno 26/18 °C